Kavak Yelleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kavak Yelleri

En ßüyük Kavak Yelleri Fan Sitesi

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü...

YazarMesaj
Misafir
Misafir

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü... Empty
MesajKonu: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü...   Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü... Icon_minitimePtsi Haz. 09, 2008 3:40 pm

ANKARA ÜNİVERSİTESİ DİL TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ TİYATRO BÖLÜMÜ

GENEL BİLGİLER:

Ülkemizde akademik düzeyde eğitim yapan ilk kuruluş olan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünün temeli 1958 yılında bir Tiyatro Enstitüsünün kurulması ile atılmıştır. O yıllarda Muhsin Ertuğrul üniversitede tiyatro eğitiminin gereği üzerinde duran yazıları ile kamuoyuna böyle bir girişime hazırlamıştır. Prof. Dr. İrfan Şahinbaş'ın girişimleri ile tiyatroyu bir bilim dalı olarak ele alan, bu konuda araştırmalar yapan ve eğitim veren bir Tiyatro Enstitüsü kuruldu. Enstitünün başkanı Prof.Dr. Bedrettin Tuncel, yardımcısı Prof.Dr. İrfan Şahinbaş oldu. Enstitünün ilk asistanları olarak önce Sevda Şener, çok kısa bir süre sonra Özdemir Nutku kadroya alındılar. Enstitü 1962 ders yılı sonunda, bir enstitü kapsamı içinde ders verilemeyeceği gerekçesiyle kapatıldı. 1964 yılında Tiyatro Kürsüsü adi altında yeniden eğitime başlandığında dört yıllık bir eğitim uygulanıyor ve mezunlara üniversite diplomasi veriliyordu. Kursu Başkanlığına Prof. Dr. Melehat Özgü getirildi. Tiyatro Kürsüsü 1981 yılında yapılan yeni düzenlemeyle Tiyatro Bolumu adını aldı.Sahne uygulamalarında görülen gelişim ve ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda, bir atılıma hazır duruma gelen Tiyatro Bölümünde 1987-1988 ders yılından başlayarak yeni bir uygulamaya geçildi. Tiyatro Bölümü, Tiyatro Tarihi ve Teorisi ve Tiyatro sanatı Anabilim Dallarına, Tiyatro Sanatı Anabilim Dalı ise Dramatik Yazarlık ve Oyunculuk Sanatı Bilim Dallarına ayrıldı. Bölüme 1988-1989 öğretim yılından başlayarak ön kayıtla öğrenci alınmakta, lisans, yüksek lisans ve doktora aşamalarında eğitim yapılmaktadır.

Öğretim Üyesi ve Akademik Kadro Listesi :

BÖLÜM BAŞKANI: Prof. Dr. Nurhan KARADAĞ

-----------------Bölüm Öğretim Elemanları--------------------

Prof.Dr.Nurhan Karadağ

Doç.Dr.N.Selda Öndül

Yrd.Doç.Dr.A.Kadir Çevik

Yrd. Doç.Dr.Gülayşe Erkoç

Yrd. Doç.Dr.Banu Beliz Güçbilmez

Yrd. Doç.Dr.Tülin Sağlam

Yrd. Doç.Dr.Levent Suner

Yrd. Doç.Dr.Nedim Yıldız

Öğr.Gör.Yasemin Kalaç

Arş.Gör.M.Elif Tüfekçi

Okutman Erkan Ergin

alıntıdır

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Karatavuk Tiyatro Oyunu ...
» tiyatro terimleri