Kavak Yelleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kavak Yelleri

En ßüyük Kavak Yelleri Fan Sitesi

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Karatavuk Tiyatro Oyunu ...

YazarMesaj
Misafir
Misafir

Karatavuk Tiyatro Oyunu ... Empty
MesajKonu: Karatavuk Tiyatro Oyunu ...   Karatavuk Tiyatro Oyunu ... Icon_minitimePtsi Haz. 09, 2008 4:09 pm

Oynayan : Cüneyt Türel, Mine Tugay
Yazan : David Harrower
Yöneten : Emre Koyuncuoğlu
Mekan : Dot Genç İskoç oyun yazarı David Harrower’in Laurence Olivier 2007 En İyi Yeni Oyun Ödülünü alan oyunu Blackbird/Karatavuk, Şubat 2008’de Dot’ta Emre Koyuncuoğlu çevirisi ve rejisi ile sahneleniyor. Blackbird/Karatavuk’un oyuncuları, Cüneyt Türel ve Mine Tugay.
Blackbird/Karatavuk’un ilk prodüksiyonu 2005’te Uluslar arası Edinburgh Festivali tarafından gerçekleştirilmiş, Peter Stein tarafından yönetilmiş ve daha sonra Londra West End’e devredilmiştir.

Oyun, on iki yaşındayken cinsel tacize uğradığı adamla on beş yıl sonra tekrar karşı karşıya gelen genç bir kadının öyküsünü anlatmaktadır.

Genç kadının olaydan yıllar sonra kafasında dindiremediği sorularının peşine düşerek, bir dergide gördüğü fotoğraftan izini bulduğu “onu aşık edip, terk eden kanundışı sevgilisine” hesap sormaya ve onu bulmaya gittiği anda başlar. Çocukken kaybettiklerinin karanlığında hergün tekrar tekrar “hayaletlerle boğuşurken” ne yaptığını, niye yaptığını bilmeden koşarak geldiği ve bir nevi “bir çöplük”te bulduğu adam, kendinden kaçan bir bukalemundur. Ve işin en acıtan yanı, bu her şeyini kaybetmiş kadının, o çöplükte, halen “tacizcisinden” ona karşı hissedeceği bir nebzecik, bir kırıntı bile olsa sevgi arayışında olmasıdır…

Durmaksızın, masumiyet, güç, cinsellik ve suç kavramlarıyla ilgili önyargılarımızı kıran oyunun dili son derece zekice gizlenmiş bir şiirsellik barındırmaktadır.

“Ailem beni arıyor olmalıydı. Arkadaşlarıma telefon ediyor, belki de okulu arayıp nerde olduğumu, neden evde olmadığımı, beni görenin olup olmadığını soruyor olmalıydılar.Sigara içmek istediğini söyledin. Gidip bir dükkan ya da bir bar var mı bakacaktın.Ben de seninle gelmek istedim ama sen istemedin orada kalmamı, seni beklememi söyledin. Beş dakikada gelecektin. Ve sen bana dokundun, sen … Oda soğuktu. Giyindim, pencereden dışarıyı seyretmeye koyuldum. Araban hala caddenin karşısında duruyordu. Aşağıda birileri konuşuyordu, çok net duyamıyordum."

( Alinti ... )

Karatavuk Tiyatro Oyunu ...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-