Kavak Yelleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kavak Yelleri

En ßüyük Kavak Yelleri Fan Sitesi

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Tiyatro Aleminden Manalı Sözler...

YazarMesaj
Misafir
Misafir

Tiyatro Aleminden Manalı Sözler... Empty
MesajKonu: Tiyatro Aleminden Manalı Sözler...   Tiyatro Aleminden Manalı Sözler... Icon_minitimePtsi Haz. 09, 2008 2:53 pm

OYUNCU MODASI GEÇMİŞ OYUNLAR OYNAYARAK ZANAATİNİ MÜKEMMELLEŞTİRMEYE ÇALIŞMAKTAN SIKILABİLİR; ÇOK GEÇMEDEN, YALNIZCA OYNAMAK DEĞİL AYNI ZAMANDA KENDİ KENDİNİN HAKİMİ OLMAK İSTEYECEKTİR. İŞTE O ZAMAN, DOĞAÇLAMA TİYATRONUN YENİDEN DOĞUŞUNA TANIK OLACAĞIZ!"

MEYERHOLD

Bir tiyatro ki güldürmez, ben o tiyatroya güler geçerim."

"Politik alanda doğru olanın insana örnek olması için sanatın varlığı gereklidir."

"Her şey öyküye bağlıdır, öykü tiyatronun odak noktasıdır.Çünkü tartışılabilir, eleştirilebilir, değiştirilebilir olanların tümünün kaynağı, insanlar arasında olup bitenlerdir."

Bertolt Brecht

'Sanatı kendinde sev, kendini sanatta değil.'

Stanislavski

Bernard Shaw Pygmalion oyununun galası için Churchill'e iki adet davetiye yollar..Yanına da şu notu ekler:
''Davetiye iki kişiliktir..Gelirken yanınızda bir dostunuzu da getirebilirsiniz..Eğer dostunuz varsa..!!''

Churchill cevap yazar..
''Galaya gelemeyeceğim.Ama ikinci oyuna gelmeyi isterim..Eğer sahnelenirse..''

'Akıllı adam aklını kullanır. Daha akıllı adam başkalarının aklını da kullanır.'

Bernard Shaw

'Bozulduğu zaman insandan daha korkunç yaratık yoktur.'

Sophokles

'Hiç kimse görmese, bitse bile, geberse bile, yine tiyatro yapardım ben.'

Erol Günaydın

'Üzülmeyin, söz veriyorum sizlere, tüm dertlerinizi ben götüreceğim..Kahkahalar size kalacak'

Nejat Uygur

Bana inanan oyuncu ile yapılan bir çalışma, içinde ölçülemez bir içtenliği ve üretkenliği barındırır. Oyuncu, kendini dikkatle, güvenle ve içsel özgürlükle çalışmaya vermelidir, çünkü bu labaratuarın varlık nedeni, yetenekleri en üste çıkarmaya yöneliktir. Onun içsel büyüme süreci gözlemle, hayranlıkla ve yardımla izlenir: Ben kendi büyüme sürecimi ona yansıtırım, daha doğrusu, büyüme sürecimi onun üstüne kurarım - böylece ortak gelişmemiz bir aşkınlığa dönüşür. Bunun bir öğrencinin eğitilmesiyle ilgisi yoktur, bu daha çok birinin diğer insana en üst derecede açılımıdır;böylelikle 'veren iki katını alır' olgusu olanaklı kılınır. Oyuncu yeniden doğuşu yaşar - yalnızca mesleki olarak değil, insan olarak da - ben de onunla birlikte yeniden doğarım. Demek istediğimi dolambaçlı anlatıyorum, sözünü ettiğim, iki insansal varlığın birbirini tümden kabul etmeleridir.

Jerzy Grotowski

Deneyimlerle öğreniriz, hiç kimse kimseye bir şey öğretemez. Çevre etmenleri izin verirse insan istediği her şeyi öğrenebilir. 'Yetenek' veya 'Yeteneksizlik' in bunda payı çok azdır.

Viola Spolin

Her seyirci ile değişim ve gelişim -yoksa bizler kayboluruz.

Peter Brook

Oyuculukta başarı %20 yetenek, %80 çalışmaktır... Müşfik Kenter

''İnsan cehennemin kapıcısı oldu mu yandı;anahtar çevirmekten imanı gevrer.''

William Shakespeare,

(Alıntı...)

Tiyatro Aleminden Manalı Sözler...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Karatavuk Tiyatro Oyunu ...
» tiyatro terimleri