Kavak Yelleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kavak Yelleri

En ßüyük Kavak Yelleri Fan Sitesi

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sessiz Çığlık...

YazarMesaj
Misafir
Misafir

Sessiz Çığlık... Empty
MesajKonu: Sessiz Çığlık...   Sessiz Çığlık... Icon_minitimePtsi Haz. 09, 2008 3:39 pm

Oyun Hakkında :

Üniversite sınavına hazırlanan lise son öğrencisi Zeynep , ailesi tarafından aşırı baskı altında tutulmaktadır. Okul arkadaşı aracılığıyla uyuşturucu bağımlısı olduğunu bilmediği bir gençle tanışır.Zeynep gence aşık olur ve yaşamı hızla değişir. Zeynep uyuşturucu bağımlısıdır artık…

BAKIRKÖY RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ AMATEM ve UMATEM (Uyuşturucu Madde Tedavi Eğitim Merkezi) uzmanlarının katkılarıyla hazırlanan bu oyunumuz Kasım 2004 tarihinden beri,İstanbul Bahçelievler Belediye Tiyatrosunda ve salonu olan her yerde sahnelenmektedir.
Onlar bizim çocuklarımız!...

Geleceğimiz,umutlarımız,hayallerimiz onlar...
Bir düşünsenize; ne zorluklar çektik,ne büyük fedakarlıklarla mücadele ettik,ne büyük umutlar besledik,ne heyecanlar duyduk onlar için...Kendimizden önce onları düşündük. Yemedik yedirdik,giymedik giydirdik.
Hasta oldular uyumadık; sabaha dek başuçlarında bekledik.Yüzlerindeki minicik bir tebessüm dünyalara bedeldi bizim için.
Evet onlar bizim çocuklarımız...
Ama büyüyorlar.Yaşamın her anında yanlarında olamıyoruz.Minicik bir bebekken o yumuk elleri sevgiyle tutmak kolay.Peki ya büyüdüklerinde?...
Farklı düşüncelere,farklı bakış açılarına sahip olduklarında; onları kötülüklerden nasıl koruyacağız?Kurt sürüsünün içine düşmüş bir kuzu misali yapayalnız kaldıklarında; onların doğru karar vermelerini nasıl sağlayacağız?
Tabi ki onları eğiterek…
Sevgiyle,sabırla onları karşılaşabilecekleri kötülüklere karşı bilgilendirerek...Hayatın dikenli yollarında bir başlarına kaldıklarında;doğru yolu bulmalarını,doğru kararlar vermelerini sağlayarak...
Özellikle birey olma çabalarının başladığı 11-18’li yaşlarda.Özellikle günümüzde başlama yaşının ilköğretim çağlarına kadar indiği uyuşturucu belasına karşı.
Evet bizler; çocuklarımızı uyuşturucu batağına düşmekten korumak için;onları ve ailelerini bilinçlendirmeyi amaç edindik.Bu amaçla ‘SESSİZ ÇIĞLIK’ isimli bir oyun hazırladık.
Oyunumuz iki perdeden oluşuyor.1 saat 25 dakika süren oyunumuzda; sınav ve aile baskısındaki bir genç kızın yaşadıkları ele alınıyor.Bu baskılarla bunalan karakterimiz; yanlış arkadaşlıklar kuruyor.Yanlış edinilmiş arkadaşlar; zamanla karakterimizi uyuşturucu batağına sürüklüyor.Ailesi de kızlarıyla iletişim kuramayınca; kötü günler başlıyor.
Oyunda; uyuşturucunun etkisiyle oluşan davranış değişiklikleri,aile içi baskı ve şiddet, sevginin tedavi dönemindeki olumlu etkisi,uyuşturucunun zararları,yanlış arkadaşlıkların olumsuzlukları ele alınmıştır.
Bizler; sağlıklı ve mutlu yarınlar için;uyuşturucuya karşı savaş açtık.Ya siz?...

Oyunumuzu başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerine götürmeyi hedefliyoruz. Orta öğretimden itibaren herkesin izleyebileceği iddialı bir çalışma…
Yapmış olduğumuz görüşmeler ve paylaştığımız bilgiler doğrultusunda oyunumuz, bütün Devlet birimleri tarafından destek ve yardım gördüğü gibi, bütün özel kuruluşlar tarafından da olumlu tepki ve teşvik almaktadır.Birçok dünya ülkesinde 2005 yılının uyuşturucu ile mücadele yılı ilan edilmesi de, tüm dünyayı bu olaya ne kadar duyarlı olduğunun bir göstergesidir.
Oyunumuzun TC. Milli Eğitim Bakanlığı,İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü,Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü,Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden okullarda oynama ve öğrencilerin izleyebilme onayları mevcuttur.

Yazan-Yöneten :Tülay DOĞAN

Dekor : Hüseyin İNGİN
Kostüm : Dilek YILMAZ
Müzik :Tülay DOĞAN
Danışmanlık Hizm. : Umatem-Amatem
Ses-Işık : Eray TEKİN
Aksesuar : Tülay ÇELIK
Halkla İlişkiler : Sibel YILAN
Yapım : Ercüment DOĞAN

(Alıntı...)

Sessiz Çığlık...
1 sayfadaki 1 sayfası